Irongod Productions, Home of the Iron Mountain Bodybuilding, fitness, figure, physique, and bikini championshipsIrongod Productions, Home of the Iron Mountain Bodybuilding, fitness, figure, physique, and bikini championships

National Physique Committee

2011 Iron Mountain Results

Men's BB

Overall

Michael Spencer

Super Heavyweight

  1. John Buettner
  2. Kelly Edwards

Heavyweight

  1. Elston Cloy

Light Heavyweight

  1. Michael Spencer
  2. Ray Routh
  3. Richard Sather

Middleweight

  1. Kevin Moss
  2. Chase Hay

Lightweight

  1. Brady Gearing

Bantamweight

  1. Charles Jacobs
  2. Edward Schafer
  3. Doug Horton

Masters Overall

Kevin Moss

Masters 40+

  1. Kevin Moss
  2. Ray Routh
  3. Edward Schafer
  4. Stan Orlowski

Masters 50+

  1. Richard Sather
  2. Barry Sadler
  3. David Salangsang
  4. Rick Hall

Novice Overall

Ray Routh

Novice Heavyweight

  1. Charlie Krabbe
  2. Stan Orlowski

Novice Middleweight

  1. Ray Routh
  2. Aaron Mills
  3. Dillon Langdon
  4. Kenny Gonzales
  5. Jacob Rapant

Novice Lightweight

  1. Ricardo Samaniego

Teen

  1. Scott Vass

Womens BB

Open

  1. Natalie D'Amico

Fitness

Open

  1. Rose Schmidt
  2. Julie Yarber

Figure

Overall

Jyl Stottenburg

Class A

  1. Jyl Stottenburg
  2. Rose Schmidt
  3. Amanda Peterson
  4. Carol Hardee
  5. Kristen Spears

Class B

  1. Jane Schmidt
  2. Karlee Rahm
  3. Brianna Astorga
  4. Ashley Steward
  5. Debra Cruse

Class C

  1. Shawna Lewis
  2. Georgie Christensen
  3. Hannah Kinsolving
  4. Emily Soriano
  5. Julie Rossman

Masters 35+

  1. Carol Hardee
  2. Kristen Spears
  3. Pamela McHugh
  4. Angela Taylor
  5. Katherine Guerra
  6. Angela Graves

Bikini

Overall

Hunnika Rodriguez

Class A

  1. Hunnika Rodriguez
  2. Ally Baker
  3. Christina Lutz
  4. Kali Williams
  5. Morgan McGuire
  6. Lauren Colsen
  7. Megan Terrell
  8. Maria Gallardo
  9. Caresse Gumo
  10. Kayla Watkins
  11. Jennifer Wyle

Class B

  1. Vivian Aiello
  2. Christina Winnet
  3. Kaleena Garabedian
  4. Michelle Dawson
  5. Chandra Blankenship

Class C

  1. Amber Jean
  2. Lindsey Woodkey
  3. Mary Murphy
  4. Courtney Brown
  5. Reiko Sakoa
  6. Renee Kraft

Masters 35+

  1. Traci Perry
  2. Shelby Baker

Mens Physique

Overall

Bryce Anderson

Class A

  1. Chase Hay

Class B

  1. Bryce Anderson
  2. Doug Baker
  3. Tony Piper
  4. Kyle Lopez
  5. Patrick Olson
  6. Mike Buck
  7. Ian Campbell